Život ljudi-gusaka je uspješan, ali uspjeh moraju izboriti ustrajnošću i teškim radom. Kao samotnjaci ljudi-guske se neprekidno sučeljavaju sa skepticima, ovisnicima i suputnicima koji im podmeću. Njihov je svjesni cilj da ne dopuste da im neko smeta u zadržavanju postignutog. Ipak, ono što im najviše smeta nalazi se u njima samima. Njihova emocionalna ravnoteža je vrlo osjetljiva. Samo je jedna nepromišljena primjedba dovoljna da im pokvari ostatak dana. Sumnje u sebe i pesimizam od njihova života, s vremena na vrijeme, pravi pakao. Njihov unutrašnji ‘JA’ želi presjeći muke i traži mudar način kako kompletirati vlastitu ličnost. Kako da čovjek stvori uravnteženi izvor za povrat u visine, ljudi-guske mogu lako naučiti od suprotnoga totema – Detlic - kojoj ništa ne može poremetiti ravnotežu. Tu i tamo im njihova želja za idealnošću komplikuje život. Skloni su oholosti, što im nikad ne donosi dobro.